Fotografujeme, spoznávame a pátrame


Renesančný kaštieľ v Humennom


Fotografovali a spoznávali sme ďalšie miesta. Tentokrát sme sa vybrali do kaštieľa v Humennom a navštívili jeho umelecko - historickú expozíciu.
Kaštieľ vybudovali Drugethovci ako sídlo jedného z najväčších feudálnych panstiev na Slovensku.

Kaštieľ vybudovali prestavbou starého vodného hradu. V súčasnosti sú v kaštieli historické a vlastivedné zbierky múzea. Medzi najhodnotnejšie patria nálezy keltských mincí, unikátne starožitné zbrane a brnenia, barokové ikony, hodnotné obrazy a mnohé ďalšie vzácne zbierkové predmety.
Pri kaštieli je umiestnená expozícia ľudovej architektúry.

Hrdinovia v akcii


Naše mesto Humenné sa v dňoch 13. - 14. októbra stalo miestom, kde sa stretli najlepší z najlepších záchranárov Slovenska  na 25. ročníku súťaže záchranárov. Aj žiaci našej školy a Klubu nadaných detí mali možnosť vidieť, počuť a na  vlastnej koži zažiť rôzne ukážky činnosti záchranárov, hasičov a polície. Boli rozdelení do stanovíšť na námestí. Spolu  s veselými maskotmi, ktorí celú akciu doprevádzali a niektorých aj zohrievali vlastným telom:-)), sa žiaci naučili prostredníctvom rozprávky podať prvú pomoc a zachrániť ľudský život. Pomocníkmi im boli plyšoví mackovia, na ktorých si to vyskúšali. Na ďalšom stanovišti si prezreli ako to vyzerá v záchranárskej sanitke a vypočuli si na čo slúžia jednotlivé prístroje. Potom sa presunuli k hasičom, prezreli si hasičskú techniku, štvorkolku, bager a hasičský autobus. No a na záver exkurzie videli policajné autá, motorku, výzbroj a výstroj policajtov a  porozprávali sa o ich práci. Ešte ich zaujal aj stan záchranárov, ktorí predviedli, ako sa zachraňujú ľudia pri nákazách, kládli im zvedavé otázky, ale vedeli aj odpovedať a ukázali, čo všetko sa v škole už naučili. Bola to naozaj vydarená a veľmi dobre pripravená akcia, ktorá v nás zanechala veľmi dobrý dojem. Odmenou za predvedené vedomosti boli diplomy a prívesky, ktoré deťom spravili neskrývanú radosť.


 Navštívili sme svetovú výstavu o kozmonautike - Cosmos Discovery


Nadaní žiaci 4.A triedy s pani učiteľkou Mgr. Ivanou Čepovou navštívili 11. 11. 2016 najväčšiu putovnú výstavu o kozmonautike - Cosmos Discovery. Žiaci boli prekvapení množstvom artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, modelov orbitálnych staníc, reálnych modelov rakiet a raketoplánov.Výstava Cosmos Discovery sa nachádza v Incheba Expo Bratislava na ploche viac ako 3 000 m2 a mapuje vývoj pilotovaných kozmických letov od začiatku až po súčasnosť. Je rozdelená do desiatich galérií a obsahuje viac ako 200 originálnych exponátov. Najviac nás upútalo riadiace stredisko v Houstone a časti kozmických lodí a vesmírnych staníc. Uvideli sme ruský Sputnik, Lajku aj Gagarina, lunárny program Apollo, ruský Lunochod, obrovský model americkej rakety Saturn, originál ruskej rakety Sojuz a rôzne kozmické skafandre. Vďaka technológii dioráma sme mohli vstúpiť na Mesiac, či na Mars. Mohli sme sa dotknúť kameňa z Mesiaca, alebo obdivovať asteroidy... Všetkým výstavu odporúčame, potrvá do januára 2017.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára